تبلیغات
سرود عشق - آداب استفاده از اینترنت
 
 
آداب استفاده از اینترنت
نظرت چیه؟ |


 

۱- گفتن بسم الله الرحمن الرحیم:

معنی بسم الله گفتن در این جا این است: با کمک خداوند متعال وارد شد اینترنت می‌شوم. علما بر مستحب بودن بسم الله در ابتدای تمام کارهای مهم ـ به جز مواردی که آغاز آن‌ها در شریعت با ذکر مخصوصی آمده مثل تکبیر در اذان ـ تصریح نموده‌اند. با یاد خدا، برکت سرازیر می‌شود و شیطان دور می‌شود.[۱]

 ۲- فروگرفتن نگاه از حرام:اینترنت با وجود این که نعمتی بزرگ است، اما فتنه‌ای بزرگ نیز محسوب می‌شود؛ در آن دعوت‌گرانی به سوی جهنم نیز وجود دارد که کسانی که دعوت آنان را بپذیرند، را در جهنم واژگون می‌سازند: ﴿ وَاللَّهُ یُرِیدُ أَنْ یَتُوبَ عَلَیْکُمْ وَیُرِیدُ الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ الشَّهَوَاتِ أَنْ تَمِیلُوا مَیْلًا عَظِیمًا﴾[النساء/۲۷]؛  خدا مى‏خواهد تا بر شما ببخشاید و کسانى که از خواسته‏هاى نفسانى پیروى مى‏کنند، مى‏خواهند شما دست‌خوش انحرافى بزرگ شوید.

پس باید شخص مسلمان به ایمانش چنگ زند و از کسانی باشد که خداوند متعال آن‌ها را این‌ گونه توصیف کرده است: :﴿ وَالَّذِینَ لَا یَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا کِرَامًا ﴾[الفرقان/۷۲]،و کسانى‏اند که گواهى دروغ نمى‏دهند و چون بر لغو بگذرند، با بزرگوارى مى‏گذرند.

وفرموده است:﴿ وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَکُمْ أَعْمَالُکُمْ سَلَامٌ عَلَیْکُمْ لَا نَبْتَغِی الْجَاهِلِینَ﴾ [القصص: ۵۵]، و چون لغوى بشنوند از آن روى برمى‏تابند و مى‏گویند: کردارهاى ما از آن ما و کردارهاى شما از آن شماست. ‏سلام بر شما، ما خواهان [مصاحبت] نادانان نیستیم.

لغو به گفتار یا کرداری که بدون فایده باشد، گفته می‌شود.

۳- خوف از خداوند به هنگام تنهایی و خلوت:

به هنگام خلوت با اینترنت، مؤمن قوی که صاحب قلب سلیم منیب اواه که تنها با یاد خدا آرام می‌گیرد از منافقی که در دلش مرض وجود دارد باز شناخته می‌شود. خداوند متعال منافقین را این گونه توصیف کرده است: ﴿ یَسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلَا یَسْتَخْفُونَ مِنَ اللَّهِ وَهُوَ مَعَهُمْ إِذْ یُبَیِّتُونَ مَا لَا یَرْضَى مِنَ الْقَوْلِ وَکَانَ اللَّهُ بِمَا یَعْمَلُونَ مُحِیطًا﴾[النساء/۱۰۸]، [کارهاى نارواى خود را] از مردم پنهان مى‏دارند و[لى نمى‏توانند] از خدا پنهان دارند و چون شبانگاه به چاره‏اندیشى مى‏پردازند و سخنانى مى‏گویند که وى [بدان] خشنود نیست او با آنان است و خدا به آنچه انجام مى‏دهند همواره احاطه دارد.

و ثوبان رضی الله عنه از پیامبر خدا صلى الله علیه وسلم نقل کرده که ایشان فرمودند: گروه‌هایی از امتم را می‌شناسم که روز قیامت با نیکی‌هایی به اندازه کوه‌های تهامه می‌آیند؛ امّا خدای متعال آن نیکی ها را هم چون ذرات غبار پراکنده می سازد و نمی پذیرد! ثوبان گفت: ای پیامبر خدا! اوصافشان را برایمان آشکار فرما؛ مبادا ندانسته، از آنان شویم! پیامبر فرمود: آنان برادران شما و از میان شما می باشند که چه بسا چون شما نماز شب بر پا می‌دارند، اما آنها کسانی هستند که چون در خلوت با محارم الهی قرار گرفتند، پرده‌ی حرمت الهی را می‌درند [مرتکب گناه می‌شوند].[۲]

از گناهانی که در خلوت انجام می‌گیرد، باید بسیار هراسید؛ زیرا از بزرگ‌ترین اسباب‌ بیماری‌ها و تباهی‌هاست.

۴- داشتن تقوا در خلوت و آشکارا:

و سفر و حضر و ثروتمندی و فقر. تقوای وصیت خداوند به بندگانش است که در بیش از ۱۲۰ آیه از قرآن آن را ذکر کرده است و تقوا بهترین چیزی است که خردمندان آن را به عنوان توشه بر می‌گیرند و و بهترین چیزی است که فضلا با آن آراسته می‌گردند و پرده‌ای برای صاحبش در دنیا و آخرت است. تقوا در دل است، هر گاه قلب صلاح پذیرید، همه‌ی اعضا به تبع آن صالح می‌شود. بر کاربر اینترنت لازم است در شنوایی، بینایی، زبان و دستش تقوای خدا را سر لوحه‌ی خویش قرار دهد و در آن‌چه می‌نویسد از خدا بترسد و با دانش، بردباری و انصاف بنویسد و از آزار مسلمانان با غیبت و سخن‌چینی بپرهیزد و از دروغ هر چند به شوخی باشد، خود را کناره گیرد.

۵- دقت در اخبار:

چنان‌چه خداوند متعال فرموده است:  ﴿ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ﴾ [الحجرات: ۶]، اى کسانى که ایمان آورده‏اید، اگر فاسقى برایتان خبرى آورد نیک وارسى کنید، مبادا به نادانى گروهى را آسیب برسانید و [بعد] از آن‌چه کرده‏اید پشیمان شوید.

و امروزه اکثر کسانی که به نقل اخبار می‌پردازند، قابل اطمینان و امین نیستند و بسیاری نیز شناخته‌ شده نیستند که روا نیست که به اخبار آنان اعتماد نمود. حتى در اخباری که به همراه تصاویر نیز هستند گاهی دروغ و فریب و گمراه‌سازی آشکار می‌شود. بر شخص عاقل لازم است که همان‌گونه که خداوند متعال در قرآن به وی دستور داده، در پذیرش اخبار دقت و تحقیق نماید.

۶- اسراف نکردن در به کارگیری اینترنت:

از اینترنت باید به قدر نیاز استفاده نمود. شخص مسلمان باید اوقاتش را محافظ کند، زیرا با گذشت هر لحظه، از عمرش کاسته می‌شود و در قیامت از وی سوال خواهد شد که عمرش را در چه مسیری سپری کرده است، هم‌چنین در مورد مالش این سوال خواهد شد که از کجا به دست آورده و در کجا خرج کرده است. خداوند متعال تلف کردن مال را نمی‌پسندد و ضایع کردن وقت به نهایت از تلف کردن مال سخت‌تر و شدیدتر است. باید مسلمان برای دست آوردن چیزهایی که به دین و دنیایش فایده می‌دهد، حریص باشد و اوقات فراغتش را برای نزدیک شدن به خداوند متعال غنیمت داند. اینترنت او را از یاد خدا و از نمازهای جماعت یا نمازهای نافله مشغول نسازد. از سپری نمودن شب‌ها با اینترنت ـ که موجب فوت شدن نماز صبح با جماعت می‌شود ـ بپرهیزد. مؤمن موفق در کارهای خیر و نیک می‌شتابد و مسابقه می‌دهد و جوانی‌اش را پیش از فرا رسیدن کهن‌سالی و اوقات فراغتش را پیش از مشغول شدن و زندگی‌اش را قبل از مرگش غنیمت می‌داند: ﴿ وَهُوَ الَّذِی جَعَلَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ خِلْفَةً لِمَنْ أَرَادَ أَنْ یَذَّکَّرَ أَوْ أَرَادَ شُکُورًا *وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا وَالَّذِینَ یَبِیتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِیَامًا  [الفرقان:۶۲ - ۶۴]، و اوست کسى که براى هر کس که بخواهد عبرت گیرد یا بخواهد سپاسگزارى نماید شب و روز را جانشین یکدیگر گردانید. و بندگان خداى رحمان کسانى‏اند که روى زمین به نرمى گام برمى‏دارند و چون نادانان ایشان را طرف خطاب قرار دهند به ملایمت پاسخ مى‏دهند. و آنانند که در حال سجده یا ایستاده شب را به روز مى‏آورند.

 و خداوند متعال فرمودند: ﴿ فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ  وَإِلَى رَبِّکَ فَارْغَبْ [الشرح/۷، ۸]، پس چون فراغت‏یافتى به طاعت درکوش، و با اشتیاق به سوى پروردگارت روى آور.

۷- پرهیز از مشارکت در تجارت‌های آمیخته با قمار و فریب و فریفته نشدن به تبلیغات جذاب و سرنزدن به سایت‌های حرام و مشکوک.

از حُسن و خوبی اسلام شخص این است که چیزهای بی‌هوده و بی‌فایده را رها می‌کند.

و  شرکت نکردن در چت‌های بی‌‌خردانه و بی‌فایده. البته صحبت کردن با برادران ایمانی با گفتار نیک و گاه‌گاهی با آنان مزاح نمودن اشکالی ندارد. رسول خدا صلى الله علیه وسلم با یارانش گاهی مزاح می‌نمود، أما چیزی جز سخن حق بر زبان نمی‌آورد.

۸- پرهیز از این که نویسنده‌ در اینترنت همان شخص فاسد باشد که در حدیث أبوهریره رضی الله عنه آمده است که رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرمود: «به زودی بر مردم سال‌هایی فریبنده فرا خواهد رسید که در آن سال‌ها دروغ‌گو صادق شمرده می شود و راست‌گو، تکذیب می شود و به خائنین اعتماد و اطمینان می شود و امانت داران به خیانت متهم می شوند و رویبضة در آن سال‌ها سخن می گوید». گفته شد: رویبضة چیست؟ فرمود: «مردی کثیف و فاسد که در امور عامه (مردم) سخن می گوید.»

برخی مردم به نوشتن مطالب در امور عمومی و پاسخ‌گویی و مناقشه در اینترنت می‌پردازد که یا دچار افراط در امر خداوند می‌شود یا بر اثر ناآگاهی از کتاب الله فاصله می‌گیرد و برایش بهتر این است که برای اصلاح نفس خودش حریص باشد و شخص عاقل از اندوختن علم سودمند و بسیار انجام دادن کار نیک بی‌نیاز نیست. خداوند متعال می‌فرماید: ﴿ وَقُلْ رَبِّ زِدْنِی عِلْمًا  [طه/۱۱۴]،و بگو پروردگارا بر دانشم بیفزاى.

و می‌فرماید: ﴿ وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ مَرَدًّا  [مریم/۷۶]، و نیکی‌هاى ماندگار نزد پروردگارت از حیث پاداش بهتر و خوش‏فرجام‏تر است.

و از تلبیس ابلیس است که شخص به جای مشغول شدن به کارهای افضل، به کارهای مفضول بپردازد؛ پس آن‌چه بهتر است را با چیز پست‌تر عوض می‌کند. والله المستعان.

۹- استفاده از سایت‌های اسلامی:

کاربر اینترنت تلاش نماید از سایت‌های اسلامی که به بیننده افزونی ایمان، علم و عمل می‌بخشند، استفاده نماید و در این سایت‌ها کسانی را می‌یابد که خدا را به یادش می‌آورد و در مورد دین و دنیایش وی را نصیحت می‌کند که الحمد الله این گونه سایت‌ها خیلی زیاد هستند. از جمله [به زبان عربی]: ملتقى أهل التفسیر، ملتقى أهل الحدیث، الألوکة، المختار الإسلامی، الشبکة الإسلامیة القطریة، الإسلام سؤال و جواب، مختصر الأخبار و …

[و به زبان‌ فارسی هم سایت‌های: سنت آنلاین، سنی آنلاین، تابش، اصلاح وب، انواروب، احناف خواف ، ایلاف و ... قابل ذکر هستند.]

 ۱۰- خواندن دعای ختم مجلس:

سبحانک اللهم وبحمدک، أشهد أن لا إله إلا أنت، أستغفرک وأتوب إلیک.

عروة بن زبیر از عائشه رضی الله عنها نقل کرده که ایشان فرمود: رسول خدا صلى الله علیه وسلم همیشه وقتی در مجلسی می‌نشست، یا قرآنی را تلاوت می‌کرد، یا نمازی را می‌خواند، آن کارش را با کلماتی پایان می‌بخشید. عایشه رضی الله عنها فرمود: گفتم: ای رسول خدا! می‌بینم نشستن در مجلس و تلاوت قرآن و خواندن نماز را با آن کلمات پایان بخشیدی؟ فرمود: «آری! کسی که خیری را بر زبان آرد، بر آن خیرش مُهر مقبولیت زده می‌شود و اگر سخن بدی را بر زبان آورد، این کلمات برایش کفاره می‌شوند: سُبْحَانَکَ وَبِحَمْدِکَ، لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُکَ وَأَتُوبُ إِلَیْک.[۳]


[۱] انظر شرح العمدة لشیخ الإسلام ابن تیمیة (۱/۱۶۸) وعمدة القاری شرح صحیح البخاری (۲/۲۶۶) وعون المعبود شرح سنن أبی داود (۱۳/۱۲۸)، وفتاوى الشبکة الإسلامیة (۷۱۳۷۴)، وفتاوى موقع الألوکة (۲۳۲۳).

[۲] سنن ابن ماجه (۴۲۴۵) وصححه الألبانی فی صحیح الجامع الصغیر (۵۰۲۸)،

[۳] أخرجه النسائی فی السنن الکبرى فی باب ما تختم به تلاوة القرآن (۱۰۰۶۷) وصححه الألبانی فی سلسلة الأحادیث الصحیحة (۳۱۶۴).

محمد بن علی بن جمیل مطری

ترجمه‌: عبدالستار حسین‌برنویسنده : mostafa sa
تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1391
زمان : 06:57 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
williamhalstead.wordpress.com سه شنبه 24 مرداد 1396 09:42 ق.ظ
Remarkable issues here. I'm very satisfied to see
your post. Thank you so much and I am looking ahead to touch you.
Will you kindly drop me a mail?
How much does it cost for leg lengthening? دوشنبه 16 مرداد 1396 11:25 ق.ظ
Howdy are using Wordpress for your site platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do
you require any html coding knowledge to make your
own blog? Any help would be greatly appreciated!
Foot Complaints دوشنبه 9 مرداد 1396 05:07 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
to be really something that I think I would never
understand. It seems too complicated and very broad for me.
I'm looking forward for your next post, I'll try to
get the hang of it!
http://rosariaabasta.blog.fc2.com/ یکشنبه 8 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
Hello, I log on to your new stuff on a regular basis. Your humoristic style
is awesome, keep up the good work!
free std testing near me دوشنبه 5 تیر 1396 04:41 ق.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا واقعا کار خوب با من
پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن اما فقط برای
بسیار در حالی که کوتاه. من این مشکل خود را با فراز
در منطق و یک ممکن است را خوب به
کمک پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می توانید انجام من را مطمئنا بود در گم.
BHW پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:37 ب.ظ
Hi to every body, it's my first pay a visit of this web site;
this webpage includes remarkable and really fine stuff
in favor of readers.
بنده ی گناهکار پنجشنبه 11 مهر 1392 10:46 ب.ظ
سلام اقا مصطفی بابا بی خیال دیگه اینترنت رفتن اینقدر تشکیلات نمی خواد
mostafa sa پاسخ داد:
وقتش رسیده که همه از اینترنت با اعتقاد و فرهنگ درست ازش استفاده کنند .
یه دوست نزدیک!! جمعه 25 مرداد 1392 02:47 ب.ظ
چنان نمای که هستی نه چنان باش که مینمایی
mostafa sa پاسخ داد:
سلام دوست نزدیک من میشه خودتو معرفی کنی ازت ممنون می شم و اگه مطالب نوشته شده مشکل دارد به من حتما بگو خداوند تمام افراد رو هدایت کنند بخصوص خودمو که ز همه بدتر م و همه از من بهترن از خداوند می خام که همه رو هدایت کنند
دخت خواف سه شنبه 22 اسفند 1391 10:34 ب.ظ
سلام ، وبتون عالیست خداوند بر توفیقاتتان بیفزاید
مرتضی زاده سه شنبه 22 اسفند 1391 09:22 ق.ظ
سلام آقا مصطفی . از اینکه افتخار دادید و سری به من زدید سپاسگزارم . امیدوارم مورد پسندتان قرار گرفته باشد . من شما را لینک می کنم اگه دوست داشتین منو لینک کنین . منتظر حضورتان هستم .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
:: و این گونه بود که ژاپن , ژاپن شد ...
:: نامه ی خودم
:: داستان زن و بادمجان!
:: قضاوت
:: طَلحةُ بنُ البَرّاء، بارزترین نمونه دوستداری رسول و نیكویی به پدر و مادر
:: شادی مرد فقیر
:: محمد علی کلی دخترش را اینگونه به حجاب وا داشت
:: ملاله یوسف زی دختر پاکستانی برنده صلح نوبل شد
:: سرود جدید و زیبای فرهاد اکبر خواننده ی افغانی .....توبه .........
:: مشاهیر خواف:میرعبدالرحمن خوافی خراسانی
:: روحی فداک یا رسول الله ///////شعر زیبای جناب آقای بشیر احمد فیروزی .....
:: داستان شیطان و نمازگذار
:: 30 سال استغفار به خاطر گفتن یك الحمد لله
:: ازدواج‌‌ جنجالی پسر مسلمان و دختر یهودی
:: حجاب .....


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ